مرکز مشاوره - آرشیو 1400/12

موضوعات
Category

کدهای اختصاصی
Code

کدهای اختصاصی
Site Statistics

» بازديد امروز : 7812
» بازديد ديروز : 266
» افراد آنلاين : 1
» بازديد ماه : 7811
» بازديد سال : 8077
» بازديد کل : 8077
» اعضا : 0
» مطالب : 610

بهترین فاصله سنی بین فرزندان با توجه به علم روانشناسی


بهترین فاصله سنی در میان فرزندان چقدر باشد خوب است؟ چه موقع بهتر است تا فرزند دوم به دنیا بیاید؟ طبیعی است سوالات این مدلی در ذهن پدر و مادرها بسیار وجود دارد بسیاری از والدین معتقدند که باید فاصله سنی در میان فرزندان کم باشد تا آن ها با هم بزرگ شوند و عده ای دیگر اعتقاد دارند تا فاصله سنی آن ها باید کمی بیشتر باشد تا در میان شان تنش و مشکلی به وجود نیاید، در این مورد اختلاف نظرهای بسیاری وجود دارد.


بسیاری از روانشناسان فاصله سنی ۳ تا ۵ سال را مناسب می دانند زیرا آن ها می گویند در این بازه باید بدن مادر زمان کافی برای کسب آمادگی جسمی و روحی را برای فرزند دوم داشته باشد و کودکان نیز به رشد شناختی نسبی رسیده باشند. اگر در مورد فاصله سنی مناسب آگاهی کاملی داشته باشید می توانید تصمیم های درستی در مورد این موضوع بگیرید، همچنین با کمک مشاوره کودک می توانید در این خصوص اطلاعات کسب کنید.


فاصله سنی بین فرزندان، مضرات فاصله سنی کم

اختلاف سنی فرزندان با یکدیگر از مسائلی است که باید مورد بررسی قرار گیرد اگر فاصله بین زایمان ها کم باشد برای مادر آسیب ها و عوارضی به همراه خواهد داشت در صورتی که مادر کمتر از سه سال از بارداری اول اقدام به بارداری دوم کند در این هنگام احتمال کم خونی در مادر و فرزند بسیار زیاد است.


علائم و نشانه های کم خونی تا قبل از بارداری پنهان می ماند و بیشتر در دوران بارداری خودش را نشان می دهد، همچنین احتمال دارد کودک زودتر از زمان طبیعی اش به دنیا بیاید.


نوزادانی که فاصله سنی آن ها کمتر از سه سال می باشد دچار مشکلاتی مانند کمبود وزن می شوند و هم چنین اختلالات رفتاری، حرکتی و یادگیری در آن ها افزایش می یابد. بنابراین در صورتی که قصد دارید به بچه دوم فکر کنید بهتر است در این خصوص با روانشناس متخصص کمک بگیرید و در مورد وضعیت خود با او مشورت کنید.


تصور اشتباه در مورد فاصله بارداری دو فرزند

برخی گمان می کنند کسانی باید فاصله سه سال را رعایت کنند که فرزند اول آن با سزارین به دنیا آمده باشد   در صورتی که آن ها باید این نکته را در نظر بگیرند که هیچ رابطه ای میان فاصله سنی دو فرزند و نوع زایمان وجود ندارد و مادر نیاز دارد تا میان زایمان هایش فاصله ای باشد تا ویتامین های مورد نیاز بدنش تامین شود و سلامت جنین به خطر نیفتد.


برای این که مادر یک بارداری سالمی را تجربه کند باید توده بدنی، انرژی و ذخایر بدن خود را جایگزین نماید و ثابت شده است بارداری های متوالی و با فاصله سنی کم سلامت مادر و جنین را با خطراتی رو به رو می کند و منجر به کاهش سلامت آن ها می شود.


مهارت تاب آوری

درباره مهارت تاب آوری چیزی شنیده اید؟

فاصله سنی بین فرزندان، عوارض فاصله سنی بسیار زیاد بین فرزندان

زمانی که فاصله بین بارداری زیاد باشد ممکن است مادر دچار مسمومیت بارداری شود که در این صورت خطراتی مانند افزایش فشارخون، ورم دست و پا و دفع پروتئین از طریق ادرار در دوران بارداری مادر را تهدید می کند، هم چنین بالا رفتن سن مادر و تولد نوزاد نارس، سقط جنین، کم شدن توان مادر از نظر قدرت باروری و احتمال هماهنگی کودک با والدین سن بالا از عوارض است که به دلیل فاصله زیاد میان فرزندان به وجود می آید و باتوجه به عوارض احتمالی که وجود دارد باید اقدام برای بارداری بین ۳ تا ۵ سال با بارداری اول باشد.


منبع:مرکز مشاوره و روانشناسی مشاورانه-بهترین فاصله سنی بین فرزندان با توجه به علم روانشناسی


دسته : ,
برچست ها :
مادر عصبی چه جور الگویی برای فرزندش می شود

همه مادران در بسیاری از شرایط از دست فرزندشان عصبی می شوند و کنترلشان را از دست می دهند اما برخی از مادران به عنوان مادر عصبانی شناخته می شوند و همیشه در حال فریاد زدن و ناراضی بودن هستند و زمانی که عصبانی می شوند احساس می کنند که مادر بدی هستند زیرا هیچ کس به اندازه آن ها شادی و خوشحالی فرزندشان را نمی خواهد.

عصبی شدن از دست فرزندان امری طبیعی می باشد اما در صورتی که والدین نتوانند عصبانیتشان را کنترل کنند این امر طبیعی نمی باشد و در وهله اول به خودتان آسیب وارد می کند در این صورت شما به عنوان تربیت کنندگان و الگوی کودکانتان بهتر است مهارت های کنترل عصبانیت و حفظ آرامش را یاد بگیرید.

مادر عصبانی
مادران همیشه دوست دارند که برای فرزندشان محیطی امن و شاد به وجود آورند اما طبیعی است که لحظات خسته کننده و عذاب آور زیادی در دوران فرزندپروری خود تجربه می کنند و در بسیاری از اوقات به مادران عصبانی تبدیل می شوند، برای مثال تصور کنید که هوا سرد است و کودکتان لباس مناسبی نپوشیده است و شما هزار کار نکرده در منزل دارید و در این فکر هستید که سریع کودکتان را به خانه برگردانید و نگران سرما خوردن او هستید در حالی که کودکتان دوست ندارد به خانه برگردد و جیغ و فریاد می زند، در چنین شرایطی خستگی، ناامیدی و عصبانی شدن امری طبیعی می باشد.

برای این که خشم خود را در مقابل کودک کنترل کنید به آگاهی، مهارت و تمرین نیاز دارید و قبل از آن باید علت های عصبانی شدن را بشناسید و برای حل آن اقداماتی را انجام دهید.

خشم از پدر و مادر
خشم از پدر و مادر یا صداقت با والدین | چه راهکاری را انتتخاب کنیم
الگوهای ذهنی مادر عصبانی
والدین گاهی اوقات به خاطر ناآگاهی و نداشتن مهارت های برخورد با کودکان، الگوهای ذهنی اشتباهی در ذهنشان وجود دارد که آن ها را پرورش می دهند و بر اساس همان الگوهای ایجاد شده با کودکشان رفتار می کنند،  مادران عصبانی گمان می کنند که در هنگام رو به رو شدن با رفتارهای ناخوشایند کودکان حق دارند که با آن ها عصبی شوند به عنوان مثال می گویند فرزندشان آینه را شکسته است و آن ها حق دارند که سر او داد بزنند.


مادرانی که عصبانی هستند در اکثر موارد تلاش هایشان را بی نتیجه می بینند و به همین دلیل همیشه ناراضی هستند و خسته به نظر می رسند به عنوان مثال به فرزندشان می گویند.” من همیشه در حال مرتب کردن و اتو کردن لباس ها هستم اما تو همیشه لباس های مدرسه ات را چروک می کنی. ” مورد دیگری که مادران عصبانی گمان می کنند که با عصبانی شدن و فریاد زدن زودتر به نتیجه دلخواه خود می رسند به عنوان مثال آن ها گمان می کنند تا سر فرزندشان داد نزنند و یا عصبانی نشوند او اسباب بازی هایش را جمع نمی کند.

اصلاح الگوهای ذهنی مادر عصبانی
برای این که باورهای ذهنی اشتباه خود را اصلاح کنید راهکارهای بسیاری وجود دارد و هر مادری که دلش می خواهد فرزند سالمی پرورش دهد توصیه می شود این راهکارها را مورد مطالعه قرار دهد.

منبع:مرکز مشاوره و روانشناسی مشاورانه-مادر عصبانی | مادر عصبی چه جور الگویی برای فرزندش می شود

دسته : ,
برچست ها :

عشق اشتباه، هر احساسی عشق نیست ( + چند نمونه)


تاریخ انتشار پست : 1400/12/28 بازدید : 7

انتخاب عشق اشتباه امری است که بسیاری از افراد در طول زندگی آن را تجربه کرده اند، عشق یک احساس پیچیده می باشد  که می تواند انسان را بسیار گمراه کند و با احساسات مختلفی اشتباه گرفته شود، عشق در صورتی که حقیقی باشد باعث تکامل و قوی تر شدن افراد می شود اما عشق و عاشقی اشتباهی زمینه تخریب و نابودی انسان را به وجود می آورد.


اولین اصلی که باید به آن توجه کرد عاشق شدن به زمان نیاز دارد و عشق یک شبه و در یک نگاه ایجاد نمی شود، افرادی که کم تجربه و کم سن و سال هستند در ارتباط با دیگران سریع تر درگیر عشق نادرست می شوند و در صورتی که فرد در مورد احساسات اشتباه آگاهی داشته باشد راحت تر می تواند اعمال و رفتارش را کنترل کند، در ادامه این مقاله به بررسی کامل موضوع عاشقی غلط و احساسات مشابه با آن می پردازیم.


انتخاب عشق اشتباه

در ابتدا باید عناصر عشق واقعی را بشناسید و بدانید که عشق واقعی چگونه می باشد زیرا بسیاری از احساسات هستند که شبیه عشق اند ولی با عشق واقعی فاصله بسیاری دارند که در این مقاله برخی از این احساسات اشتباه را بیان می کنیم.


شهوت

شهوت یا به عبارتی میل جنسی زنان و مردان احساسی می باشد که برخی از افراد آن را به اشتباه عشق در نگاه اول می دانند، اما باید توجه داشته باشید که شهوت احساس شدید و ناگهانی می باشد و به دلیل جاذبه بسیار زیادی که دارد با عشق اشتباه گرفته می شود و هم چنین شهوت بر مبنای جاذبه های فیزیکی می باشد و به مراحل اولیه رابطه مربوط می شود.


برای این که دو نفر واقعا عاشق یکدیگر شوند به زمان نیاز دارد و عشق واقعی در زمان کوتاه به وجود نمی آید و جاذبه های فیزیکی و شهوت بخش مهمی از رابطه عاشقانه می باشد. نباید آن ها را محدود کرد، عشق واقعی شامل شهوت می شود ولی مدت زمان بیشتری برای شناخت و عشق واقعی لازم است و در صورتی که می خواهید با احساسات خود آشنا شوید و آن ها را عمیق تر بشناسید باید از مشاوره جنسی کمک بگیرید.


عشق وسواسی

افرادی که دچار عشق وسواسی می شوند، احساسات اشتباه و بی اساس خودشان را به صورت منطقی تحلیل می کنند و آن ها فکر می کنند اگر کسی همیشه در فکر آن هاست یعنی عاشق او شده است این احساس تا حدودی شبیه به شهوت می باشد اما از آن مخرب تر است به طوری که بعد از مدتی شهوت از بین می رود اما عشق وسواسی هم چنان به قوت خود باقی می ماند.


فردی که تمام انرژی اش را صرف علاقه وسواسی می کند به تدریج هویت خود را فراموش کرده و بیش از پیش به فرد مقابل خود وابسته می شود، اگر درگیر رابطه ای هستید که فکر می کنید خودتان را گم کرده اید و همواره به دنبال خوشحال کردن طرف مقابل تان هستید ( در حالی که او مثل شما برخورد نمی کند) بدانید که درگیر یک رابطه وسواسی شده اید.


رابطه برگشتی

رابطه برگشتی به رابطه ای می گویند که به سرعت و بعد از رابطه عاشقانه دیگر شروع می شود، در این رابطه فرد به خاطر لذت و امنیتی که در رابطه قبل تجربه کرده است تمایل دارد همواره عاشق باشد و خودش را متقاعد می کند که عاشق فرد جدیدی شده است، در صورتی که رابطه قبلی تمام نشده است و فرد رابطه جدید را با رابطه قبلی مقایسه می کند و سعی می کند تا مشکلات رابطه قبلی را حل نماید.


به عبارت دیگر رابطه قدیمی مانع از پیشرفت رابطه جدید می شود و رابطه برگشتی حسی شبیه به عشق در فرد به وجود می آورد اما در واقع این احساسات تحت تاثیر احساسات ناراحت کننده رابطه قبلی می باشد در صورتی آگاهی خود را در مورد عشق بیشتر کنید می تواند در روابطتان تصمیمات صحیح تری را بگیرید.


منبع:مرکز مشاوره و روانشناسی مشاورانه-عشق اشتباه، هر احساسی عشق نیست ( + چند نمونه)دسته : ,
برچست ها :

وابستگی زن به خانواده بعد از ازدواج


تاریخ انتشار پست : 1400/12/28 بازدید : 6
وابستگی زن به خانواده بعد از ازدواج از دغدغه های بسیاری از مردان می باشد، زیرا وابستگی زنان به خاطر رفت و آمد بیش از حد به خانه پدری، عدم دلبستگی به زندگی زناشویی و از بین رفتن صمیمیت در میان زوجین شدت می یابد.

وابستگی زن به خانواده اش به دلایل بسیاری به وجود می آید اما در صورتی که به دلیل اختلال شخصیت خانم ایجاد شود در صورت وجود این مشکل حتما باید به روانشناس مراجعه کرد تا این اختلال مورد بررسی قرار گیرد.

با مراجعه به روانشناس و انجام برخی از راهکارها می توانید به کاهش وابستگی همسرتان کمک کنید، لازم به ذکر است که دریافت مشاوره خانواده برای بررسی هنجار یا ناهنجار بودن نوع ارتباط و یافتن راهی برای رسیدن به تعادل در زندگی مشترک لازم می باشد.

دلایل وابستگی زن به خانواده
برخی از زنان، حتی سال ها پس از ازدواج شان نمی توانند از محله مادری شان دل بکنند و ترجیح می دهند در نزدیکی خانه پدر و مادرشان زندگی کنند، این موضوع عاملی بسیاری از اختلاف ها و دعواها در میان زوجین می باشد.

این مشکلات زمانی بیشتر می شود که زن همچنان به زندگی در نزدیکی خانواده اش اصرار داشته باشد و  بدون این که به خواسته های همسرش توجه کند شرایط دلخواه خود را بر او تحمیل نماید.

در این شرایط ممکن است زن باعث به وجود آمدن مشکلات مالی در زندگی زناشویی شود، برای رفع این مشکل باید علل وابستگی زن به خانواده اش شناخته شده و مورد بررسی قرار گیرد.

عدم ارتباط با افراد مختلف
برخی از زنان به خصوص زنانی که کمتر در اجتماع حضور دارند وابستگی بسیاری به خانواده شان دارند زیرا آن ها نتوانسته اند وابستگی و تعلقاتی با افراد غیر از خانواده داشته باشند و همین مسئله باعث به وجود آمدن مشکلاتی در میان زوجین می شود.

در واقع زندگی با شخصیت وابسته چالش های بسیاری به همراه خواهد داشت و مشکلاتی را به وجود می آورد.

دلایل وابستگی زن به خانواده
مشاورانه مشاوره ازدواج
وابستگی زن به خانواده، نداشتن تجربه مستقل بودن
زنانی که به خاطر تحصیل یا کار زندگی مستقل را تجربه کرده اند و دور از خانواده بوده اند تا حدودی وابستگی به خانواده را مدیریت کرده و می توانند دور از خانواده زندگی و ازدواج نمایند.

در زمان گذشته زیاد استقلال زنان مورد توجه قرار نمی گرفت و مورد رضایت مردان نبود، زیرا زنان مستقل، کمتر تحت سلطه مردان قرار می گرفتند. اما امروزه استقلال مالی زنان و استقلال شخصیتی آن ها باعث شده که در زندگی زناشویی پیشرفت داشته باشد.

تربیت خانواده
برخی از خانواده ها، به دلیل سبک های تربیتی یا شرایط فرهنگی، فرزندانی وابسته به خانواده تربیت می کنند، فرزندان این چنینی نمی توانند مستقل باشند و در تصمیم گیری شان استقلال نداشته و قدرت استدلال و منطق آن ها بسیار ضعیف می باشد.


این افراد در مورد مسائل خصوصی خود و همسرشان با خانواده صحبت کرده و قادر نیستند حد و مرز روابط شان را به خوبی مشخص کنند.

ویژگی های بیان شده عمدتا منفی هستند و نشانه وابستگی فرد می باشد و آن ها نمی توانند مشکلات روابط زناشویی شان را به خوبی مدیریت کنند.دسته : ,
برچست ها :

روش دلبری معجزه آسا| رازهای دلبری از مردان و زنان


تاریخ انتشار پست : 1400/12/24 بازدید : 6

روش دلبری | آشنایی با راه و شیوه های دلبری از مرد و زن را بیاموزید.


آشنا شدن با روش های دلبری کردن نقش بسیار مهمی در عمق بخشیدن به روابط زناشویی و پایدار ماندن زندگی مشترک دارد.


برای این که مهارت دلبری خودتان را تقویت کنید باید در ابتدا آگاهی خود را در مورد علایق همسرتان، خواسته ها و تمایلات او افزایش دهید هم چنین نیازهای عاطفی همسرتان را بشناسید تا بتوانید به خوبی آن ها را رفع کنید.


عوامل مختلفی در مهارت دلبری کردن از همسر تاثیرگذار می باشد اما مهم ترین آن می توان به برقراری رابطه جنسی اشاره نمود. برای مردان صمیمیت در روابط جنسی از اهمیت بسیاری برخودار است و این طریق می توانند به روابط عاطفی برسند.


در صورتی که با مهارت های دلبری و ظرافت های زنانه آشنا نباشید به مرور زمان زندگی شما به سمت یکنواختی و سردی روابط می رود که منجر به روابط فرازناشویی و حتی طلاق می شود.


در این شرایط برای این که از پیامدهای تلخ در روابط زناشویی جلوگیری کنید باید از مشاور جنسی کمک بگیرید تا در این زمینه اطلاعات کافی در اختیار شما بگذارد و آگاهی شما را افزایش دهد.
مرکز مشاوره مشاورانه


روش دلبری و راز دلبری از مردان

دلبری مهارتی است که برای جذب شوهر می توان به صورت کلامی و غیرکلامی مورد استفاده قرار گیرد، ابتدا باید تفاوت های زن و مرد را به خوبی بشناسید و از آن آگاه باشید تا بتوانید ارتباط خوبی با همسرتان برقرار کنید و نکات مهمی که باعث جذب شوهرتان می شود را بشناسید.


در صورتی که در مورد تفاوت های زن و مرد اطلاعاتی داشته باشید بسیاری از سوء برداشت ها از میان برداشته می شود و می توانید روابط خود را به درستی مدیریت کنید.


در ابتدا نقش شما به عنوان یک زن برای تداوم رابطه بسیار مهم است زیرا شما به دلیل مهارت های ارتباطی قوی تر بهتر از شوهرتان می توانید در جهت تولید عشق ماندگار و زیبا حرکت نمایید. ابراز عشق و علاقه در مردان به زمان بیشتری نیاز دارد و آن ها به مرور زمانی می توانند عواطف خود را در رابطه نشان دهند.


سوالات پرسیده شده: آموزش دلبری برای دوست پسر چگونه است؟


روش های دلبری از همسر

چگونه دلبری کنیم؟ در ادامه این مقاله به مهم ترین نکاتی که باعث دستیابی و تقویت مهارت دلبری می شود، اشاره می کنیم:


از غر زدن و ایرادگیری های دائمی بپرهیزید

یکی از عواملی که باعث فراری دادن بسیاری از مردان می شود، ایرادگیری ها و سرزنش های مداوم زنان می باشد.


در صورتی که می خواهید در مورد مسئله ای با همسرتان حرف بزنید باید سعی کنید آرامش خودتان را حفظ کنید و زمانی بحث را شروع کنید که از لحاظ روحی آمادگی داشته باشید به عنوان مثال زمانی که همسرتان خسته از سرکار می آید و یا به تماشای برنامه ورزشی و یا اخبار می پردازد، وقت مناسبی نمی باشد.آراستگی و اهمیت دادن به ظاهر

اهمیت دادن به ظاهر به این معنا نیست که همیشه در حال آرایش باشید و هر ماه رنگ مویی خاص داشته و یا آن را عوض کنید، بلکه تمیز بودن و آراسته بودن بسیار مهم می باشد به طوری که همسرتان با دیدن شما لذت ببرد و دوست داشته باشد زمان بیشتری را با شما بگذراند.


از یکی از مهم ترین عواملی که باعث ترشح هورمون عشق یعنی اکسی توسین می شود می توان به جذابیت ظاهری اشاره نمود. پس آراستگی از اهمیت بسیاری برخوردار است.


منبع:کانون مشاوران ایران-روش دلبری معجزه آسا| رازهای دلبری از مردان و زنان


دسته : ,
برچست ها :

انواع ازدواج |اسرار ازدواج در ایران و جهان


تاریخ انتشار پست : 1400/12/24 بازدید : 6

انواع ازدواج، ازدواج را تعریف کرده و شکل آن را بکشید!


انواع ازدواج و پیمان زناشویی به هر شکلی که باشد نشان دهنده شراکت عاطفی و احساسی در میان زوجین است. در حالت معمولی و عرفی جامعه ازدواج بستری است که زن  و مرد با یکدیگر محرم، متعهد و شریک می شوند و خانواده را تشکیل می دهند.


امروزه اشکال مختلفی از ازدواج وجود دارد که اهداف ازدواج عرفی را زیر سوال برده است، مانند ازدواج سفید و ازدواج های غیر متعارف دو همجنس.


افراد باید در مورد ازدواج آگاهی خودشان را افزایش دهند تا با شرایط و مسئولیت هایی که در ازدواج بر روی دوش زوجین قرار می گیرد بیشتر آشنا شود، شناخت ازدواج مستلزم آگاهی و بینش می باشد. امروزه با گستردگی مفهوم ازدواج با متخصصان در حوزه زناشویی و ازدواج مشورت کرده و می توانیم بهترین تصمیم ها را در این خصوص بگیریم.


انواع ازدواج کدامند؟

ازدواج انواع مختلفی دارد که به دلیل تفاوت در دیدگاه و فرهنگ افراد به وجود می آید، از طرفی به خاطر تفاوت های فرهنگی و اجتماعی و یا قومی برخی از افراد انواع دیگری از ازدواج ها برای آن ها اتفاق می افتد.


به طور کلی می توانیم انواع و اشکال ازدواج را به ترتیب زیر بیان کنیم:


متاسفانه جوانانی که با انواع ازدواج آشنایی ندارند، در دوران جوانی دچار مشکلات قانون و روانی می شوند. برخی ازدواج ها از نظر فرهنگی و دینی مشکل ساز می شوند و برخی دیگر مشکلات قانونی برای زوجین ایجاد می کند.


.ازدواج موقت و دائم

ازدواج موقت که به عنوان صیغه شناخته می شود ازدواجی است که زن و مرد برای مدت معینی به یکدیگر محرم می شوند و در این مدت مهریه ای برای زن مشخص می شود، ازدواج موقت یا صیغه به راحتی باطل می شود و در صورتی که زمان آن تمام شد این رابطه زناشویی خود به خود فسخ می شود.


ازدواج دائم بدون زمان مشخص است و تا زمانی که زوجین طلاق نگیرند ادامه دارد. این ازدواج به زوجین کمک می کند تا در یک رابطه پایدار قرار گیرند، نیاز جنسی خود را به صورت دائم برطرف کنند و فرزندان خود را در بستری امن تربیت کنند.


البته این ازدواج باید با شناخت و تفاهم، آموزش های دوران ازدواج و مشاوره خانواده همراه باشد.


ازدواج مجدد

افرادی که طلاق گرفته اند و یا همسرشان را از دست داده اند به طور معمول دوباره تصمیم به ازدواج می گیرند. ازدواج مجدد در افرادی که طلاق گرفته اند بسیار بیشتر از کسانی می باشد که همسرشان را از دست داده اند.


بر اساس تحقیقات انجام شده ازدواج مجدد برای سلامت جسمی و روحی افراد بعد از طلاق و بیوه شدن بسیار مفید می باشد البته باید توجه داشته باشید که ازدواج مجدد در جامعه با چالش هایی همراه است و حساسیت های خاصی را به همراه دارد.


معمولا ازدواج دوباره به دلیل این که از ازدواج قبلی تجربه تلخی داشته اید با مشکلاتی رو به رو می شود و هم چنین مواردی مانند وسواس فکری در انتخاب همسر، غم و اندوه و خاطرات تلخ ازدواج قبل می تواند شرایط را برای ازدواج مجدد سخت کند و در این شرایط فرد نیاز به توجه و صرف انرژی بیشتری دارد.


ازدواج فامیلی

ازدواج هایی که زن و مرد با یکدیگر جد مشترکی داشته باشند به عنوان ازدواج فامیلی معروف است به عنوان مثال دختر عمو و پسر دایی، دختر عمو و پسر عمو و غیره.


این نوع ازدواج در خاورمیانه نسبت به نقاط دیگر دنیا رایج تر می باشد. البته در ازدواج فامیلی امکان معلول شدن فرزند بیش تر از سایر ازدواج ها می باشد و قبل از این که با یکدیگر ازدواج کنند باید از مشاوره ژنتیک کمک بگیرند تا آزمایش های لازم انجام گیرد.


بیماری های ازدواج فامیلی یکی از مشکلاتی است که در ازدواج فامیلی شایع می باشد و برای پیشگیری از آن باید اقدامات پیشگیرانه پزشکی صورت گیرد.مشاورانه : مشاوره ازدواج


ازدواج اجباری یکی از انواع ازدواج است؟!

ازدواج اجباری یعنی این که یکی از طرفین را برای ازدواج مجبور کنیم  در این حالت یکی از طرفین به وسیله فشار روانی یا فشار و سوء استفاده جسمی و فیزیکی مجبور به ازدواج می شود، در بیشتر موارد قربانیان این نوع ازدواج زنان هستند.


انواع ازدواج سفید

در ازدواج سفید، زوجین بدون این که ازدواج خود را ثبت قانونی کنند و عقد شرعی بخوانند، زندگی مشترک شان را آغاز می کنند.


در برخی کشورها ازدواج سفید پیش زمینه ای برای ازدواج رسمی می باشد اما در ایران ازدواج سفید در ایران مورد قبول نمی باشد و مردم نسبت به آن ازدواج دیدگاه منفی دارند. و این نوع ازدواج را به رسمیت نمی شناسند.


منبع:کانون مشاوران ایران-انواع ازدواج |اسرار ازدواج در ایران و جهان


دسته : ,
برچست ها :

اعتیاد به الکل (الکلیسم) و سوء مصرف الکل


تاریخ انتشار پست : 1400/12/23 بازدید : 6

اعتیاد به الکل (الکلیسم) و ​​سوء مصرف الکل


آیا شما کسی را می شناسید که اعتیاد به الکل داشته باشد؟ در این مقاله یاد می گیرید که چگونه علائم هشدار دهنده را تشخیص دهید.


آیا اعتیاد به الکل دارید؟

نوشیدن الکل در بسیاری از فرهنگ‌ها رایج است و تأثیرات آن از فردی به فرد دیگر بسیار متفاوت است، بنابراین تشخیص اینکه آیا مصرف الکل شما دردسرساز شده یا نه، دشوار است.


با این حال، اگر برای کنار آمدن با مشکلات روانی، الکل مصرف می‌کنید، در شرایط خطرناکی هستید. البته توجه داشته باشید که مصرف الکل به هر اندازه دردسر ساز و مخالف توصیه های دینی می باشد.


علائم اعتیاد به الکل:

احساس گناه یا شرمندگی از نوشیدن الکل.

دروغ گفتن به دیگران یا مخفی کردن عادت های خود در مصرف الکل.

نیاز به نوشیدن الکل برای استراحت یا احساس بهتر.

فراموش کردن کاری که در حین مستی انجام داده اید.

به طور منظم بیش از حد الکل بنوشید.

نکته اصلی این است که الکل چگونه و چه زمان بر شما تأثیر می گذارد. اگر مشروبات الکلی باعث ایجاد مشکل و اختلال در زندگی شما می شود، پس شما مشکل اعتیاد به الکل دارید.


مشکلات اعتیاد به الکل ممکن است پنهان باشد، بنابراین مهم است که از علائم هشداردهنده سوء مصرف الکل آگاه باشید و در صورت شناخت آن ها، اقدامات لازم برای کاهش مصرف را انجام دهید. درک مشکل اولین گام برای غلبه بر آن یا ترک کامل آن است.


اثرات اعتیاد به الکل و سوء مصرف الکل


اعتیاد به الکل

اعتیاد به الکل تمام جنبه های زندگی شما را تحت تاثیر قرار دهد. مصرف طولانی مدت الکل عوارض جدی بر سلامتی ایجاد کند و تقریباً بر هر ناحیه از اندام بدن شما بخصوص مغز شما تأثیر می گذارد.


مشروب خواری همچنین به ثبات عاطفی، موقعیت مالی و شغلی و توانایی شما برای ایجاد و حفظ روابط رضایت بخش آسیب می رساند. اعتیاد به الکل همچنین بر خانواده، دوستان و افرادی که با آن ها کار می کنید، تأثیر می گذارد.


اثرات سوء مصرف الکل بر افرادی که دوستشان دارید

علیرغم آسیب های شدیدی که نوشیدن زیاد الکل به بدن وارد می کند، از جمله سرطان، مشکلات قلبی و بیماری های کبدی، پیامدهای اجتماعی آن به همان اندازه ویرانگر است.


مصرف کنندگان مشروبات الکلی احتمال بیشتری دارد که طلاق بگیرند، خشونت خانگی داشته ، بیکار باشند یا در فقر زندگی کنند.


اما حتی اگر بتوانید در کار موفق شوید یا ازدواج خود را با هم حفظ کنید، نمی توانید از تأثیراتی که اعتیاد به الکل بر روابط شخصی شما می گذارد، فرار کنید. مشکلات اعتیاد به الکل فشار زیادی بر نزدیک ترین افراد زندگی شما وارد می کند.


اغلب، اعضای خانواده و دوستان نزدیک خود را موظف می دانند که برای فردی که اعتیاد به الکل دارد، پوشش قرار دهند. بنابراین آنها آرام کردن آشفتگی های شما، دروغ گفتن بخاطر شما یا کار بیشتر برای گذران زندگی را بر عهده می گیرند.


تظاهر به اینکه هیچ اشتباهی رخ نداده و پنهان کردن همه ترس ها و رنجش ها تلفات زیادی را به همراه دارد. مخصوصا کودکان در این زمینه حساس ترند و زمانی که والدین یا سرپرست آن ها مشروب الکلی مصرف کنند، آسیب های عاطفی طولانی مدتی را متحمل  می شوند .


نیاز دارید با کسی صحبت کنید؟

شماره تماس جهت رزرو وقت مشاوره ازدواج در مرکز مشاوره ستاره ۰۲۱۲۲۳۵۴۲۸۲و ۰۲۱۲۲۲۴۷۱۰۰  و به وسیله موبایل از طریق شماره های ۰۹۰۳۵۶۷۳۰۵۰و ۰۹۱۰۸۳۴۷۵۹۷امکان پذیر است.


عوامل اعتیاد به الکل

بسیاری از عوامل مرتبط مانند ژنتیک، نحوه بزرگ شدن، محیط اجتماعی و سلامت عاطفی می تواند از عوامل اعتیاد به الکل باشد. برخی از گروه های نژادی، مانند سرخپوستان آمریکایی و بومیان آلاسکا، بیش از سایرین در معرض خطر ابتلا به مشکلات اعتیاد به الکل هستند.علاوه بر این دیده شده است که افرادی که سابقه خانوادگی اعتیاد به الکل دارند یا افرادی که زیاد الکل مصرف می کنند، بیشتر در معرض مشکلات الکلی قرار دارند.


در نهایت، کسانی که از مشکل سلامت روان مانند اضطراب، افسردگی یا اختلال دوقطبی رنج می برند نیز در معرض خطر هستند، زیرا الکل اغلب توسط فرد برای خوددرمانی نیز استفاده می شود.


سوء مصرف الکل تا اعتیاد به الکل

همه مصرف کنندگان الکل به معتاد الکلی کامل تبدیل نمی شوند، اما مصرف الکل نشانه خطر بزرگی است. گاهی اوقات اعتیاد به الکل برای کاهش به یک تغییر استرس زا، مانند جدایی، بازنشستگی یا فقدان دیگری ایجاد می شود. درموارد دیگر، با افزایش تحمل شما نسبت به الکل، مصرف الکل به تدریج به یک عادت برای شما تبدیل می شود، بنابراین اگر زیاد الکل و مشروب می خورید، خطر ابتلا به اعتیاد الکل در شما بیشتر است.


منبع:کانون مشاوران ایران-اعتیاد به الکل (الکلیسم) و سوء مصرف الکل


دسته : ,
برچست ها :

تست استرس، استرس خود را ارزیابی و درمان کنید.


تاریخ انتشار پست : 1400/12/23 بازدید : 7

تست استرس، استرس خود را ارزیابی و درمان کنید.

تست استرس پاسخی فیزیولوژیکی به احساس تهدید بیرونی یا درونی و تنش است.


در واقع زمانی که احساس می کنیم کنترل و تغییر محیط از دست مان خارج شده دچار فشار روحی و استرس می شویم.


همه ما در مقاطع مختلفی از زندگی دچار استرس شده ایم، اما برخورد و واکنشی که در این موقعیت های پرتنش از خود نشان داده ایم، متفاوت بوده


استرس در صورت شدید و مزمن بودن می تواند باعث آسیب پذیری فیزیکی و روانی ما شود؛ بنابراین در شرایط کنونی آن چه که اهمیت اساسی دارد مهارت مدیریت بر استرس است.


اگرچه کسب مهارت درست در مقابل استرس معمولا در اکثر افراد به صورت تجربه شخصی و غیر مستقیم صورت می گیرد و جامعه و والدین از آموزش این مهارت ها غافل اند…


راه کارهایی که افراد در مقابل استرس به کار می گیرند می تواند شامل اجتناب یا فرار، تحمل شرایط، حل مسئله و مقابله و مواجهه باشد.


یادگیری جانشینی یا غیر مستقیم یعنی مشاهده و یادگیری واکنش افراد نزدیک، خانواده یا رسانه ها در برابر استرس، می تواند در پاسخ ما به این موقعیت ها نیز تاثیرگذار باشد.


بنابراین خانواده هایی که با منطق و چاره اندیشی در شرایط استرس زا واکنش نشان می دهند به احتمال بالاتری، فرزندان شان نیز از این راهبرد های مقابله ای استفاده می کنند.


رفتارهای عادتی مانند سیگار کشیدن، پرخوری، مصرف مشروبات الکلی، مواد مخدر و قرص های آرام بخش، از جمله روش های ناسازگار در مقابل استرس است که پیامد های زیادی نیز دارد.تست استرس

تست استرس

تست خودشناسی استرس، ( آیا می توانید استرس خود را مهار کنید؟ )

این تست کوتاه به شما کمک می کند تا ببینید که در شرایط استرس زا چه عکس العملی را از خود نشان می دهید؛


آیا زیر فشار های وارده به هم می ریزید و تسلیم آن می شوید یا این که با صبر و اعتماد به نفس در برابر مشکلات تان می ایستید.


*تصور کنید که کارفرمای تان شما را برای برخی توضیحات به دفترش احضار کند و بعد با لحن تندی با شما برخورد نماید. در این حالت شما:


5_ دوباره مشغول کار خود می شوید و سعی می کنید آن را فراموش کنید.


7_با یکی از دوستان تان موضوع را در میان می گذارید و سعی می کنید راه حلی برای این مشکل بیابید.


منبع:کانون مشاوران ایران-تست استرس، استرس خود را ارزیابی و درمان کنید.


دسته : ,
برچست ها :
تمامی حقوق برای نویسنده محفوظ میباشد