مرکز مشاوره - آرشیو 1401/5

موضوعات
Category

کدهای اختصاصی
Code

کدهای اختصاصی
Site Statistics

» بازديد امروز : 7812
» بازديد ديروز : 266
» افراد آنلاين : 1
» بازديد ماه : 7811
» بازديد سال : 8077
» بازديد کل : 8077
» اعضا : 0
» مطالب : 610
گاهی اوقات زوجین پیش از ازدواج متوجه وجود اختلافدر ازدواج نمی شوند و همین امر باعث می شود که پس از ازدواج نتوانند با یکدیگر فعالیت های مشترکی داشته باشند و به مرور از یکدیگر خسته شوند و از هم فاصله بگیرند.

به این مثال توجه کنید:

تنها چند ماه از ازدواج مان گذشته بود که متوجه تفاوت هایمان شدیم. در زمان نامزدی هرکاری می کردیم کنار هم باشیم اما پس از ازدواج متوجه شدم که واقعا خرید کردن با او را دوست ندارم، او ساعت های زیادی در مغازه ها به دنبال لباس می گشت و این امر مرا به شدت کلافه می کرد. اکنون پس از گذشت سی سال ما یاد گرفتیم تا با تفاوت های یکدیگر کنار بیاییم. البته که هنوز هم در خرید کردن همان نظر را داریم!

تفاوت های جنسی
آیا علاقه به خرید به دلیل تفاوت جنسیتی می باشد؟ 

تقریبا تمام افراد موافق هستند که زن و مرد تفاوت های زیستی دارند اما به همان اندازه که متفاوت هستیم می توانیم مکمل یکدیگر نیز باشیم. ممکن است تفاوت های جنسی وجود داشته باشد اما تفاوت های شخصیتی موضوعی است که باید بر آن تمرکز کرد زیرا ریشه اصلی درگیری ها به آن بر میگردد.

تفاوت های شخصیتی
آیا شنیده اید که می گویند افراد متضاد مانند آهن ربا هم را جذب می کنند؟

بر اساس مطالعاتی که انجام شده است این امر واقعیت دارد، مراجعین زیادی داشته ام که در ابتدا از این تفاوت ها لذت می بردند اما به مرور همین تفاوت ها باعث درگیری آن ها شده است، به صحبت های زیر دقت کنید تا بیش تر متوجه این امر بشوید:

من(نهال) و سینا سال ها پیش باهم آشنا شدیم سینا به شدت آرام و درونگرا بود درحالی که من پرحرف و اجتماعی بودم او گوش بسیار خوبی برای حرف های من بود، او به تمام حرف های من گوش میداد، هرگز به ساعتش نگاه نمی کرد و بودن در کنار او به من آرامش بسیار زیادی می داد. تنها چند ماه از ازدواج ما گذشته بود که همین تفاوت ها به نظر خسته کننده می آمد. کم کم سینا به نظرم مثل یک پیرمرد خسته کننده شده بود که هیچ برنامه ای برای آینده نداره و ترجیح می ده که تمام وقت خودش رو توی خونه باشه.

این داستان در جلسات زیادی تکرار می شود و معمولا هر دو زوج از این تفاوت ها شکایت دارند.

گام اول: نقاط ضعف و قوت
اولین گام برای زوجین این است که نقاط ضعف و قدرت خود را شناسایی کنند این کار ممکن است دشوار بوده و نیاز باشد تا از مشاور کمک بگیرند، مشاور با پرسیدن سوال و جواب لیستی از نقاط ضعف و قدرت زوجین تهیه می کند.


در شرایطی که زوجین متفاوت از یکدیگر باشند احتمالا نقاط ضعف یکی نقاط قوت دیگری است و بالعکس بنابراین از زوجین خواسته می شود تا به یکدیگر اجازه دهند که در چیزی که خوب هستند فعالیت را به دست بگیرند. 

این امر ممکن است دشوار باشد اما باید هردو زوج این گام ابتدایی را با یکدیگر بر دارند.

به طور مثال در داستان نهال و سینا، سینا که در رشته ریاضی تخصص بیش تری داشت اداره امور مالی را در دست گرفت و نهال مسئول خرید و رسیدگی به کلاس بچه ها را به عهده گرفت البته این بدین معنی نیست که نهال هیچ سهمی در امور مالی ندارد و هنوز هم باید در تصمیم های مهم وارد شود و نقش داشته باشد.

منبع:کانون مشاوران ایران-تفاوت هایی که ازدواج را به قعر سیاه چاله طلاق می کشاند

دسته : ,
برچست ها :

ویژگی های مهم نامزد


تاریخ انتشار پست : 1401/5/29 بازدید : 6

مهارت های لازم برای ازدواج، مهارت های لازم برای زندگی مشترک


یکی از پیش زمینه های شروع یک زندگی مشترک موفق، یادگیری مهارت های لازم برای ازدواج می باشد. زیرا زوجین در این مسیر زوجین با پیچ و خم های بسیاری رو به رو می شوند و مشکلات بسیاری بر سر راه آن ها قرار می گیرد.


در صورتی که مهارت های لازم برای ازدواج را یاد بگیرید به شناخت صحیحی از همسرتان می رسید و نسبت به نیازهای او آگاه می گردید.


در این صورت روابط شما با همسرتان بهتر خواهد شد و تعاملات بهتری با یکدیگر خواهید داشت که تاثیرات آن در افزایش همدلی، توجه به احساسات یکدیگر، توانایی حل مسئله و تصمیم گیری به منظور مدیریت بحران ها نمایان خواهد شد.


توجه داشته باشید که یادگیری این مهارت ها برای همه زوجین ضروری می باشد حتی برای آن هایی که سال ها در کنار یکدیگر زندگی می کنند.


هم چنین می توان برای کسب این مهارت ها از مشاورین ازدواج کمک خواست تا در این زمینه بر دانش و مهارت شما بیفزاید و شما را به سمت یک زندگی زناشویی بهتر راهنمایی کند.


ضرورت آگاهی از ویژگی های مهم نامزد

ازدواج آغاز زندگی مشترک زن و مرد است، در صورتی که آگاهی و دانش زن و مرد در مورد زندگی زناشویی بیشتر باشد می توانند راحت تر با چالش ها و بحران های زندگی کنار آمده و در این خصوص آماده تر می شوند. لازمه این امر خودشناسی و شناخت بیشتر تفاوت میان زن و مرد می باشد.


در صورتی که فرد مهارت های لازم را بیاموزد می تواند از بسیاری از سوء تفاهم هایی که در آینده ممکن است به دلیل عدم شناخت کافی به دست آید جلوگیری کند در این خصوص پیشنهاد می شود تا اطلاعات خود را در زمینه خودشناسی افزایش دهد تا با تاثیر خودشناسی در ازدواج آشنا شوید.


آگاهی از ویژگی های مهم نامزد

خوشحالی کنار شریک زندگی نیازمند آگاهی از تفاوت های میان زنان و مردان می باشد. در صورتی که زوجین شناخت کافی از یکدیگر نداشته باشند و ناگهان با تفاوت های میان زنان و مردان رو به رو شوند انگار وارد دنیای جدید و ناشناخته ای شده است.


در ادامه این مقاله چند مورد از این تفاوت ها را بیان می کنیم و در مورد آن توضیحاتی را ارائه خواهیم کرد:


تفاوت نگاه به مسائل جنسی: زنان به طور معمول بعد از رفع نیازهای احساسی و عاطفی درصدد برقراری رابطه جنسی هستند، در صورتی که مردان رابطه جنسی را ابزاری برای رسیدن به بعد احساسی و عاطفی در رابطه عاشقانه دانسته و از این طریق به ابراز احساسات و عواطفشان می پردازند.

استقلال طلبی در مردان اولویت است: معمولا نیاز استقلال طلبی مردان از زنان بیشتر است و دوست دارند مستقل باشند و روی پای خودشان بایستند و به کسی وابسته نباشند به همین دلیل از وابسته شدن دوری می کنند. به طور ذاتی مردان دوست دارند کنترل شرایط را در دست شان بگیرند و چالش ها و مشکلاتی که به وجود می آید را مدیریت کنند و برای حل آن ها اقداماتی را انجام دهند.

حمایت شدن در زنان اولویت است: زنان نسبت به مردان احساسی تر هستند و به همین دلیل نیاز به حمایت بیشتری از جانب مردان دارند بنابراین مسئله حمایت از همسر از نظر زنان از اهمیت بسیاری برخوردار است. در صورتی که به زنان بی توجهی شود غمگین و آزرده می شوند. توجه کردن به مناسبت هایی مانند تاریخ تولد، سالگرد ازدواج و غیره نیز برای زنان از اهمیت بسیاری برخودار است.

کاربرد مهارت های لازم برای ازدواج در زندگی

یادگیری مهارت های لازم برای ازدواج از اهمیت بسیاری برخوردار است و فرصتی است تا فرد با بایدها ونبایدهای رابطه زناشویی آشنا شود و در این خصوص آگاهی او افزایش یابد.


به عنوان مثال نوع رفتار با همسر، یا حرف هایی که نباید به همسر زد یا این که کنترل شوهر و عدم توجه به زن چه پیامدهای منفی در رابطه زناشویی بر جای خواهد گذاشت.


در ادامه این مقاله با مهم ترین مهارت هایی که برای ازدواج لازم است آشنا خواهید شد.


مهارت های لازم برای ازدواج، مهارت همدلی

مهارت همدلی به این معناست که بتوانید در موقعیت های حساس، پاسخ عاطفی مناسبی به طرف مقابل تان بدهید. در این حالت باید بتوانید از زاویه دید همسرتان به مسائل نگاه کنید تا بتوانید به خوبی احساسات او را درک کنید.برای این که بتوانید مهارت همدلی را کسب کنید باید سعی کنید به خوبی به حرف های یکدیگر گوش کنید تا از نگرانی ها و دغدغه هایی که برای شما به وجود می آید باخبر شوید.


گوش دادن فعالانه به حرف های طرف مقابل

سعی کنید مهارت گوش دادن را در خودتان تقویت کنید برای گوش دادن فعال باید با تمام وجود به صحبت های طرف مقابل تان توجه کنید تا او مطمئن شود به صحبت هایش گوش می دهید و برای او ارزش و احترام قائل هستید.


منبع:کانون مشاوران ایران-ویژگی های مهم نامزد


دسته : ,
برچست ها :

عواقب وحشتناک اختلاف مذهبی در ازدواج


تاریخ انتشار پست : 1401/5/28 بازدید : 4

یکی از عواملی که بر روی تداوم زندگی مشترک اثر می گذارد و زندگی مشترک را به خطر می اندازد، اختلاف مذهبی در ازدواج می باشد اما با این وجود بسیاری از زوجین تفاوت مذهبی را نادیده می گیرند و ازدواج می کنند، در این صورت زوجین دچار مشکلاتی در زمینه های مختلف زندگی شان خواهند شد.


مصالحه کردن در مورد موضوعات اعتقادی بسیار دشوار می باشد، زیرا آن شخص باورهای متضادی با شما دارد، زمانی که با حوادث و رویدادهای مختلفی رو به رو می شود واکنش های متضادی را از خود نشان می دهد، حتی نظر او در مورد خوب و بد با نظرات شما متفاوت می باشد.


در این شرایط مشاوره قبل از ازدواج از اهمیت بسیاری برخوردار است و تا حد زیادی می تواند چشم اندازی از زندگی مشترک را به شما نشان دهد در این صورت تست تفاهم ازدواج توسط روانشناس گرفته می شود و در این خصوص تفاوت ها مورد بررسی قرار گرفته پیامدها و راه های مقابله با تفاوت های مذهبی بیان می شود.


اهمیت رفع اختلاف مذهبی در ازدواج

امروزه ازدواج میان دختران و پسران با وجود اختلاف های مذهبی بسیار رایج شده است، در صورتی که دختر و پسر تصمیم به ازدواج می گیرند فکر می کنند که هیچ اختلافی نمی تواند مانع عشق بین آن ها شود و هر کدام از آن ها امید دارند تا بعد از ازدواج همسرشان را تغییر دهند.


فردی که چندین سال با اعتقادات خود بزرگ شده است و با آن ها خو گرفته است را نمی توان یک شبه تغییر داد. اگر با وجود اختلافات مذهبی تصمیم به ازدواج گرفتید و وارد زندگی مشترک شدید با مشکلاتی در زمینه های زیر رو به رو خواهید شد:


تربیت فرزندان

نوع پوشش

مراسم مذهبی

برخی از اختلاف ها مانند اختلاف فرهنگی با تعامل و بعد از مدتی قابل تطبیق خواهد بود و زوجین می توانند با یکدیگر کنار بیایند اما در صورتی که گرفتار تفاوت های عقیدتی شوند این اختلاف ها باعث به وجود آمدن دلخوری هایی در میان زوجین می شود، پس به این مسائل توجه کنید و هرگز آن ها را نادیده نگیرید.عواقب وحشتناک اختلاف مذهبی در ازدواج

معیارهای اعتقادی در ازدواج

تشابه مذهبی بر تمام معیارهای افراد برای ازدواج تاثیر می گذارد. اعتقادات مذهبی شامل علایق، طرز فکر، آداب، رسوم، سنت و حتی دیدگاه‌ های افراد می باشد.


مراسم، آداب، سنت در ازدواج دو خانواده مذهبی و غیرمذهبی بسیار به چشم می آید و باعث درگیری خانواده ها می شود.


 مرز شوخی‌ افراد، جدا بودن سرگرمی خانم ها از آقایان، باورهای متفاوت، سن ازدواج و بارداری متفاوت همه ناشی از اعتقادات مذهبی و غیرمذهبی متفاوت می باشد.


در مواردی دیده می شود که زوجین به دلیل علاقه زیادی که به یکدیگر دارند خانواده خود را ترک می کنند یا اعتقاد خود را کنار می گذارند تا بتوانند کنار یکدیگر بمانند. شاید این کار به نظر درست باشد اما به مرور از اشتیاق اول زندگی کاسته می شود، علاوه بر این افراد به مرور از تصمیم خود پشیمان می شوند زیرا نمی توانند خود را عوض کنند. 


هر خطایی در طرف مقابل به آن ها یادآوری می کند که طرد خانواده کار اشتباهی بوده و همسرش لیاقت این کار را نداشته است!


به یاد داشته باشید که دین قسمت مهمی از شخصیت، فرهنگ و خانواده فرد است و بر تربیت فرزندان و رابطه با خانواده و خود همسر تاثیر زیادی می گذارد.پیامدهای اختلاف مذهبی در ازدواج| تفاوت مذهبی با خانواده شوهر

اختلافات مذهبی در ازدواج پیامدها و مشکلاتی را به همراه دارد که برخی از آن ها شامل موارد زیر می باشد:


1. اختلافات اعتقادی در تربیت فرزندان مشکل ساز می شود


اگر والدین با یکدیگر از نظر اعتقادی اختلاف داشته باشند این مسئله بر روی شکل گیری شخصیت فرزندان و تربیت آن ها اثر می گذارد. زوجین باید قبل از ازدواج در مورد این مسائل با یکدیگر حرف بزنند و با نظرات یکدیگر آشنا شوند وگرنه بعد از ازدواج با مشکلاتی رو به رو خواهند شد.


منبع:کانون مشاوران ایران-عواقب وحشتناک اختلاف مذهبی در ازدواج


دسته : ,
برچست ها :

ازدواج زودهنگام مسئله ای رایج در برخی از جوامع به خصوص ایران می باشد، البته این مسئله چالش برانگیز مخالفان و موافقانی دارد که به بررسی و نقد آن می پردازند. به ازدواج های زیر 18 سال ازدواج زود هنگام می گویند که به علل مختلفی در ایران رواج یافته است.


از جمله مسائل فرهنگی، اقتصادی، مذهبی و فردی از عوامل سوق دهنده افراد به سمت ازدواج در سن پایین می باشند. متاسفانه در برخی از مناطق و به اعتقاد برخی از افراد ازدواج زودهنگام به خصوص در مورد دختران نوعی فضیلت به شما می آید. اما این پدیده باعث به وجود آمدن مشکلاتی برای فرد، جامعه و خانواده می شود.


در این شرایط باید افراد سطح آگاهی خود را در مورد ازدواج زودهنگام افزایش دهند تا با پیامدهای منفی آن آشنا شوند و تا حد امکان از این اتفاق پیشگیری کنند. کمک گرفتن از مشاوره ازدواج در این زمینه موثر می باشد و می تواند آگاهی لازم را در اختیار شخص بگذارد.


ازدواج زود هنگام| پیامدهای ازدواج زودهنگام

سن ازدواج به طور قانونی در ایران، 13 سالگی می باشد البته سنین پایین تحت شرایط خاص با بررسی قاضی، اجازه ازدواج صادر خواهد شد، اما سن رسمی ازدواج در سطح جهان 18 سال در نظر گرفته می شود در واقع منظور از ازدواج زودهنگام، سن پایین تر از 18 سال می باشد.


در جوامع مدرن مبنای ازدواج هر فرد تمایل و انتخاب خودش می باشد یعنی هر فردی خودش می تواند انتخاب کند و ازدواج یک انتخاب شخصی است که فرد بالای 18 سال در مورد آن تصمیم می گیرد.


به طور معمول در این جوامع ازدواج زیر 18 سال غیرقانونی می باشد و خود افراد تمایلی برای آن ندارند هم چنین ازدواج امری تحمیلی در  نظر گرفته نمی شود و خانواده ها در مورد آن تصمیم نمی گیرند. در کشورها غربی خانواده ها در ازدواج نقش موثری ندارند و  نقش خانواده در ازدواج چندان پررنگ نمی باشد.


در مقایسه با کشورهای غربی، ازدواج در ایران برای والدین بسیار مهم است و یک سرنوشت قطعی برای فرزندان در نظر گرفته می شود و والدین از سال ها قبل برای آن برنامه ریزی می کنند. حتی در انتخاب فرد مناسب برای ازدواج با فرزندشان تصمیم گیری می کنند و این عامل در برخی از مواقع باعث می شود تا فرد معیارهایی برای انتخاب همسر در نظر نگرفته و با تصمیم خانواده تن به ازدواج دهد.ازدواج زودهنگام، علل و پیامدهای ازدواج در سن پایین

شیوع ازدواج زود هنگام

ازدواج زود هنگام یعنی زیر سن 18 سال، که در ایران شیوع بالایی دارد. بر اساس آمارها شیوع کودک همسری برای دختران زیر سن قانونی حدود 65 درصد و برای پسران 35 درصد می باشد. متاسفانه حدود 20 درصد از این افراد تحصیلات زیر دیپلم دارند و عدم تحصیلات کافی به معنی ناآگاهی آن ها در مورد ازدواج و بروز مشکلاتی در این زمینه می شود، زیرا اطلاعات آن ها در این زمینه بسیار کم می باشد.


علل ازدواج زود هنگام چیست؟| عوامل موثر بر ازدواج زودهنگام

ازدواج زودهنگام در بسیاری از مناطق کشور به خصوص در روستاها و شهرهای کوچک امری طبیعی می باشد و اصولا مورد تشویق و تائید قرار می گیرد. برای ازدواج در سنین پایین علل متعددی وجود دارد که در ادامه مقاله آن ها را بیان کرده و به بررسی آن می پردازیم:


1. علل فرهنگی

در برخی از فرهنگ ها، ازدواج زودهنگام یک فضیلت و ارزش به حساب می آید، این مسئله بیشتر در مورد زنان صادق است تا مردان. فرهنگ غالب جامعه بیشتر جوانان را تشویق می کند تا در سنین پایین ازدواج کنند و آمادگی روحی آن ها را برای ازدواج در نظر نمی گیرند.


در صورتی که به این امر توجه نکنند از نظر اجتماعی فشار زیادی به زنان وارد می شود. هم چنین در برخی از خرده فرهنگ ها دختران هر چه زودتر ازدواج کنند، بهتر است و تحصیل و اشتغال زنان ارزش پنداشته نمی شود. والدین فکر می کنند که اگر دختر در سن بالا و دیر ازدواج کند حرف شنوی او از والدین کاهش می یابد و والدین نمی توانند او را کنترل کنند. البته در مورد پسران هم این نگرانی وجود دارد اما آزادی پسران در خانواده بیشتر می باشد.2. علل فردی | عوامل موثر بر ازدواج زودهنگام

برخی از نوجوانان در ارتباط با جنس مخالف و به خاطر وابستگی عاطفی شدیدی که به طرف مقابل شان دارند تصمیم به ازدواج می گیرند.


در واقع انگیزه آن برای ازدواج وصال به معشوق می باشد و هیچ آگاهی یا پیش زمینه ای در مورد مهارت های لازم برای ازدواج موفق ندارند و بدون آگاهی تصمیم می گیرند تا زندگی مشترک شان را آغاز کنند. در این شرایط ممکن است خانواده ها با تصمیم او مخالفت کنند اما او در امر ازدواج پافشاری می کند و علیرغم مخالفت های خانوادگی، تصمیم به ازدواج می گیرد.


منبع:کانون مشاوران ایران-تفاوت کودک همسری و ازدواج در سن پایین| ازدواج زودهنگام


دسته : ,
برچست ها :

عشق بعد از ازدواج| عشق قبل ازدواج یا بعدازدواج


تاریخ انتشار پست : 1401/5/26 بازدید : 4

حتما شنیده اید که اگر در میان زوجین عشقی وجود نداشته باشد بعد از ازدواج به وجود می آید، اما بسیاری از افراد بعد از ازدواج در رابطه با معنا و مفهوم عشق دچار سردرگمی می شوند . این افراد نسبت به شرایط آگاهی لازم را ندارند و اطلاعات آن ها در میان زندگی مشترک کافی نیست به همین دلیل واکنش های نابهنجاری از خودشان نشان می دهند.


زمانی که آن ها بعد از ازدواج درگیر وضعیت نامناسب می شوند فکر می کنند که بین خود و همسرشان تفاهم لازم وجود ندارد و این امر باعث نگرانی آن ها می شود.


در این مقاله شرایطی را بررسی می کنیم که ازدواج شما با کمبود عشق و محبت رو به رو است. اگر احساس می کنید که زندگی شما به کمک حرفه ای نیاز دارد سعی کنید از مشاوره ازدواج کمک بگیرید تا موضوع مورد نظر را بررسی کند و زیبایی را به زندگی شما برگرداند.


اول ازدواج بعد عشق: تعریف افراد از عشق

بهتر است ابتدا با معنی و مفهوم عشق آشنا شوید و عناصر عشق را برای خودتان مشخص کنید. به طور کلی بسیاری از افراد تعریف درستی از عشق ندارند و اگر از آن ها در مورد عشق بپرسید سعی می کنند با جملات زیبا احساسات خود را در مورد عشق بیان کنند. 


این نوع نگاه به عشق تنها زمانی مورد قبول است که فرد پیش زمینه لازم شناخت عشق داشته باشد و بتواند به طور واقع گرایانه احساس خودش را در مورد عشق بیان کند.


به یاد داشته باشید که عشق تنها به معنی دوست داشتن نمی باشد و  بیش تر از دوست داشتن را شامل می شود. عشق باعث تکامل افراد در کنار یکدیگر می شود، اما در این موقعیت سوالی که مطرح می شود این است که تکامل انسان در مسیر عشق شامل چه مواردی می شود؟ آیا زندگی مشترک زیر یک سقف و آمیزش آن دو با یکدیگر به عنوان عشق شناخته می شود؟


در صورتی که درک کامل و مشخصی از مفهوم عشق نداشته باشید به شناخت کافی از عشق نخواهید رسید و در این زمینه دچار سردرگمی خواهید شد. عشق شامل جنبه های فراوانی می شود که برخی از آن ها عبارت اند:


تکامل جنسی

تکامل شناختی

تکامل روانی

افرادی که عشق را تنها زندگی مشترک زیر یک سقف و الگوی منظم رابطه جنسی با همسرشان می دانند، احتمالا بعد از ازدواج دچار سردرگمی می شوند، زیرا آن ها تصور می کنند که تمام عشق را تجربه کرده اند و عشق چیز دیگری برای آن ها ندارد، در این صورت ممکن است به طور طبیعی از عشق دوری کنند.


پیشنهاد مشاور: ادامه ازدواج ناموفق یا طلاق | ادامه زندگی بخاطر فرزند


کمرنگ شدن عشق بعد از ازدواج

علاوه بر موارد بیان شده و عدم شناخت کامل زوجین با عشق، عوامل دیگری هم بر روی آن تاثیر می گذارد. در این خصوص باید به تفاوت عشق در میان زنان و مردان توجه کرد، زیرا زنان و مردان روش های مختلفی برای بیان علاقه خود دارند، برای آگاهی در این خصوص می توانید اطلاعات خود را در این زمینه افزایش دهید.1. عشق بعد از ازدواج، انتظارات بی جا

یکی از دلایلی که باعث می شود نسبت به مفهوم عشق درک درستی نداشته باشید انتظارات بی جا و بی اساس می باشد. برخی از افراد فکر می کنند که بعد از ازدواج عشق در میان آن ها به وجود آمده و حل کننده همه مشکلات است ولی این دیدگاه کاملا غلط می باشد.


به یاد داشته باشید که عاشق شدن و رسیدن به عشق هیچ گاه به معنی حل مشکلات نمی باشد، بلکه عشق نعمتی است که خداوند در میان زوجین قرار داده است تا به کمک آن بتوانند مشکلات را کنار زده و برای رفع مشکلات، اقدامات لازم را انجام دهند.


منبع:کانون مشاوران ایران-عشق بعد از ازدواج| عشق قبل ازدواج یا بعدازدواج


دسته : ,
برچست ها :

قانون جذب برای ازدواج با شخص مورد نظر


تاریخ انتشار پست : 1401/5/25 بازدید : 4
آیا برای جذب عشق آماده اید؟ ممکن است بخواهید یک رابطه جدید را شروع کنید. در اینجا، ما به شما کمک می کنیم تا شخصی را که می خواهید جذب کنید ما همچنین روش‌های متفاوتی را برای ابراز عشق به اشتراک می‌گذاریم. اگر می خواهید داستان عاشقانه خودتان را داشته باشید این مقاله را از دست ندهید.

قانون جذب برای ازدواج با شخص مورد نظر
بیش تر اوقات به دیگران فشار می آوریم تا با معیارهای ما هماهنگ شوند و این امر معمولا آن ها را فراری می دهند. در این راه ابتدا لازم است که خودتان را تغییر دهید، قانون جذب بیان می کند که هرچیزی که خودتان هستید را جذب می کند.

1. همسر ایده آل خود را مجسم کنید| قانون جذب عشق از راه دور
 به این فکر کنید که این شخص چگونه به نظر می رسد. اگر در تجسم خود بسیار دقیق باشید، در مورد اینکه چه کسی همسر شما خواهد بود تصور واضحی خواهید داشت. بنابراین وقتی آن ها را می بینید آن ها را راحت تر می شناسید.
کسی را تصور کنید که به نظرتان فوق العاده جذاب است.
به احساسات و رفتار آن ها فکر کنید.
عادات یا ویژگی هایی را که دوست دارید تصور کنید، مانند سخاوت یا شوخ طبعی.
ارزش هایی را که به دنبال آن هستید، مانند عدالت در نظر بگیرید.
روی احساسی که در اطراف آن ها خواهید داشت تمرکز کنید مانند احساس امنیت و ارزشمندی کنید.
در مورد علایق مشابه نیز فکر کنید.
2. خودتان را دوست داشته باشید تا کسی را مانند خودتان جذب کنید.
وقتی خود را دوست داشته و اعتماد به نفس کافی را داشته باشید شخصی را مانند خودتان جذب خواهید کرد. به یاد داشته باشید تنها زمانی می توانید کسی را دوست داشته باشید که به خودتان علاقه داشته باشید.
در مورد خودتان جملات مثبتی داشته باشید که آن را تکرار کنید و به خودتان انگیزه دهید.
مراقبت از خود را در اولویت قرار دهید. به عنوان مثال، مراقبت های پوستی، ورزش و موارد دیگر که باعث می شود حس بهتری نسبت به خودتان داشته باشید.
اگر می خواهید متوجه شوید که چقدر به خودتان احترام می گذارید سوالات زیر را پاسخ دهید:

آیا به اندازه کافی برای خودتان وقت می گذارید؟
خوبی های زندگی را بیش تر می بینید یا تنها به بدی ها توجه می کنید؟
خوبی های خود را بیش تر می بینید یا بر بدی های خود تاکید می کنید؟
آیا برای مراقبت از خودتان وقت می گذارید؟
کارهایی را انجام می دهید که دوست دارید یا «باید» انجام دهید؟
آیا برای رضایت دیگران زندگی می کنید یا علاقه خود را دنبال می کنید؟
آیا خودتان را از درون دوست دارید یا به دنبال تایید دیگران هستید؟
آیا به استراحت و سرگرمی خود نیز اهمیت می دهید؟
آیا برای کارهایی که دوست دارید وقت می گذارید؟
3. برای الهام گرفتن فیلم های عاشقانه تماشا کنید.
فیلم های عاشقانه می توانند چیزهای زیادی به شما یاد دهند، سعی کنید از رفتارهای رمانتیک فیلم ها درس بگیرید. 
هنگام پخش فیلم های عاشقانه مورد علاقه خود یادداشت برداری کنید. 
به جزئیات دقت کنید، برخی اوقات این جزئیات می توانند باعث الهام شما شوند.
4. یک تابلوی چشم انداز برای زندگی عاشقانه خود بسازید.
عکس هایی را انتخاب کنید و ببینید که به هدف های عاشقانه شما نزدیک است.
می توانید تابلو خود را با جملات مثبت عاشقانه تکمیل کنید.
سعی کنید تابلو خود را در جایی بگذارید که هر روز آن را مشاهده کنید.
تصاویری در تابلوی خود نصب کنید که باعث احساس عاشقانه شما شود.
می توانید عکس هایی از تعطیلات مورد علاقه، سفرهای دو نفره و موارد دیگر  را نیز به تابلو خود اضافه کنید.

منبع:کانون مشاوران ایران-قانون جذب برای ازدواج با شخص مورد نظر

دسته : ,
برچست ها :

تشخیص دروغگویی در جلسه خواستگاری


تاریخ انتشار پست : 1401/5/24 بازدید : 4

یکی از مهم ترین تصمیمات هر فرد در زندگی ازدواج می باشد، اشتباه در انتخاب می تواند آینده فرد را به طور کامل تحت تاثیر قرار دهد. در این مقاله نشانه های دروغگویی در خواستگاری ذکر شده است که می تواند به زوجین در انتخاب درست و صحیح همسر آینده کمک کند.


شناخت خواستگار

شناخت خواستگار نیاز به دقت زیادی دارد برای این کار می توانید به مشاور ازدواج مراجعه کرده و از نظر تخصصی او کمک بگیرید.


بخاطر داشته باشید که زندگی با فرد دروغگو ممکن نمی باشد بنابراین حتما به علائم زیر توجه کنید. علاوه بر این بخاطر داشته باشید که فردی که بیان می کند همیشه واقعیت را می گوید بیش تر احتمال دارد که دروغ بگوید.


حرف زدن وسواسی

سعی کنید سوالات خود را به اشکال متفاوت مطرح کنید، اگر عصبی یا نگران شد ممکن است دروغ گفته باشد زیرا افراد دروغ گو حافظه کوتاهی دارند و نگران هستند که نتوانند پاسخ یکسانی ارائه دهند. البته این همیشه به این معنی نمی باشد، توجه داشته باشید که جلسه خواستگاری باعث استرس طرفین می شود بنابراین ممکن است با استرس پاسخ دهند یا نگران به نظر برسند.


پیشنهاد مشاور: دروغ و پنهان کاری در ازدواج، چه مسائلی را نباید پنهان کرد؟نشانه های دروغگویی در جلسه خواستگاری

ژست های مخصوص| نحوه پرسیدن سوالات خواستگاری

سرفه کردن مکرر، دزدیدن چشم ها، عقب بردن تنه و تکان دادن بیش از حد پا می تواند نشانه اضطراب فرد باشد، البته باز هم بخاطر داشته باشید که اضطراب او ممکن است مربوط به جلسه خواستگاری باشد.


زبان بدن همیشه می تواند کمک کننده باشد، بسیاری از افراد تصور می کنند که زبان بدن معنی خاصی به دنبال ندارد اما با توجه به جزئیات می توان به بسیاری از نکات پی برد. ناهماهنگی میان زبان با زبان بدن می تواند به شما در تشخیص دروغ کمک کند. به طور مثال اگر جواب مثبت بدهد ولی سر خود را به نشانه نه تکان بدهد یا عقب ببرد یعنی دروغ می گوید یا به حرف خود مطمن نیست.


صدای خیر زیر یا خیلی بم

بسیاری از روانشناسان اعتقاد دارند که صدا می تواند نشان دهد که فرد دروغ می گوید یا خیر. زیرا این مغز ماست که صدا را کنترل و تنظیم می کند بنابراین تن صدا اهمیت زیادی دارد. فرد دروغ گو از آشکار شدن دروغ خود می ترسد بنابراین تن صدای خود را تغییر می دهد.


ارائه جزئیات کم| نحوه پرسیدن سوالات خواستگاری

افراد دروغگو سعی می کنند از ارائه جزئیات خودداری کنند یا به زمان زیادی برای فکر کردن در مورد جزئیات نیاز دارند. بنابراین هنگام پرسش سوالات سعی کنید جزئیات را نیز در نظر بگیرید. اگر سوالات را تنها با یک جمله پاسخ می دهد می توانید با سوالات دیگر جزئیات را مشخص کنید.


هماهنگی با پاسخ های شما

برخی اوقات متوجه می شوید که طرف مقابلتان تمام پاسخ های خود را تغییر می دهد تا با شما هماهنگ شود. البته توجه داشته باشید که این کار ممکن است برای جلب محبت شما بوده و قصد دروغگویی نداشته باشد اما پرسش سوالات متفاوت و جزئی می تواند به شناخت بهتر کمک کند. 


دروغ برای بسیاری از افراد یک وسیله است که باعث می شود جذاب تر به نظر رسیده و زندگی خود را پرهیجان تر نشان دهند. در حقیقت دروغ به آن ها هیوتی می دهد که در حقیقت وجود ندارد.تنفس آن ها تغییر می کند

وقتی دروغ می گوییم بدن ما پاسخ می دهد. ضربان قلب و جریان خون ما تغییر می کند، به این معنی که سنگین تر نفس می کشیم و حتی ممکن است به سرفه افتاده یا احساس کنیم که شروع به قرمز شدن می کنیم.


سعی می کنند بحث را تغییر دهند

افرادی که نمی خواهند واقعیت را در مورد موضوع بیان کنند سعی می کنند بحث را تغییر داده یا از موضوع فرار کنند. اگر حرف های آن ها به چالش کشیده شود بسیار عصبی و پرخاشگر شده و سعی می کنند با پرخاشگری شما را مقصر جلوه دهند.


عزت نفس پایین

افراد دروغگو عزت نفس پایینی داشته و حتی درگیر اضطراب هستند بنابراین از دروغ کمک می گیرند تا ضعف خود را پنهان کرده و شخصیت بزرگی برای خودشان بسازند.


منبع:کانون مشاوران ایران-تشخیص دروغگویی در جلسه خواستگاری


دسته : ,
برچست ها :

در خواستگاری چه بگوییم | چرا خواستگار فرار شد؟


تاریخ انتشار پست : 1401/5/24 بازدید : 4
بسیاری از والدین و زوجین در جلسات ابتدایی خواستگاری استرس شدید را تجربه می کنند، در این مقاله نکات و سوالات خواستگاری ذکر شود، آورده شده است بنابراین این مقاله را از دست ندهید.

متن سخنرانی در مراسم خواستگاری
صداقت را فراموش نکنید

اگر از شما پرسیده می شود: درآمد شما چقدره؟ هر چي هست رو بگيد و تا اخرش بگيد. به طور مثال نهصد و سی هزار و پونصد هشتاد و سه ريال !
اگر از رفتارش ناراحت هستيد بهش بگيد، به خاطر داشته باشید که طرف مقابل شما نمی تواند ذهن شما را بخواند بنابراین باید حقیقت را بیان کنید.
در مورد مسائل جدي حرف بزنيد. مهم ترین مسائل را مطرح کنید، متاسفانه بسیاری از افراد درمورد گل، رنگ موردعلاقه، غذا و چیزهای پیش پا افتاده سوال می پرسند در حالی که مسائل بسیار مهم تری نیز وجود دارد.
دنبال تشابه باشید نه به دنبال مردی که مانند شاهزاده داستان ها با اسب سفید وارد زندگی شما شود، از مقایسه زندگی خود با دیگران دست بکشید.
اگر شغلتون رو پرسيد دقيق پاسخ بدید، این جواب که من همه کاره هستم به درد نمی خورد، شغل خود را دقیق و با جزئیات بیان کنید حتی اگر به آن افتخار نمی کنید.
اگر به هر دلیلی به مردها یا زن ها اعتماد ندارید پیش از خواستگاری به مشاور مراجعه کنید، به خاطر داشته باشید که عدم اعتماد باعث مشکلات بسیاری در رابطه شما می شود.
در صورتی که درگیر بیماری هستید حتما آن را مطرح کرده و جزئیات بیماری را نیز مطرح کنید، به خاطر داشته باشید که همسر شما حق دارد تمام جزئیات را در مورد شما بداند و سپس تصمیم بگیرد.
در خواستگاری کی درباره مسائل جنسی صحبت کنیم؟  
مسائل جنسی، باید در جلسات انتهایی و پایانی خواستگاری پرسیده شود. بهترین زمان هنگامی است که هردو طرف در مورد ازدواج رضایت داشته باشند، با این وجود باید سوالات و نکات مناسبی را مطرح کنید، زیرا هنوز هم زیر ذره بین همسرآینده خود هستید. بنابراین در مورد مسائل جنسی دقت داشت و سوالات مناسب را به موقع مطرح کنید.

سعی کنید که صریحا در مورد مسائل جنسی سوال نکرده و نسبت به حساسیت های جامعه توجه داشته باشید زیرا مسائل جنسی می تواند باعث دلخوری و نگرانی شود.


در مراسم خواستگاری چه بگوییم| مهم ترین نکات و سوالات
 سوالات جنسی در جلسات خواستگاری
_ در هنگام مجردی نیازهای جسمی، جنسی و روحی خود را چگونه کنترل می کردید؟

_ در مورد رابطه جنسی چه نظری دارید؟

_ مسائل جنسی چه جایگاهی در زندگی شما دارد؟

_ جه میزان درمورد مسائل جنسی اطلاع دارید؟

_ اطلاعات خود را در مورد مسائل جنسی چگونه به دست آورده اید؟

_ به نظر شما نقش زن یا مرد در رابطه جنسی چیست؟

_ در مورد جذابیت جنسی و جسمی همسر آینده خود چه نظری دارید؟

_ چه روش هایی را برای ابراز محبت و علاقه ترجیح می دهید؟

_ تا چه میزان با مشکلات جنسی آشنا هستید؟

_ چه سلیقه و نظری در مورد رابطه جنسی و همسر آینده خود دارید؟

_ چه میزان به فرزند آوری اهمیت می دهید؟

_ آیا در مورد فرزندآوری، تعداد فرزندان و شیوه تربیتی خود فکر کرده اید؟

_ آیا راضی هستید که برای آگاهی بیشتر در زمینه  جلوگیری از بارداری به متخصص مراجعه کنید؟

_ آیا تمایل دارید که بلافاصله پس از ازدواج فرزنددار شوید؟

صحبت در مورد رابطه های گذشته
بسیاری از افراد تصور می کنند که صحبت در مورد رابطه گذشته آن ها را با تجربه یا بهتر نشان می دهد، اما صحبت زیاد در این مورد باعث می شود که همسر آینده شما تصور کند هنوز به رابطه های قبلی خود فکر می کنید و هنوز آن را فراموش نکرده اید.
حتی اگر تجربه خواستگاری یا نامزدی شکست‌خورده‌ را دارید، باید به دنبال زمانی مناسب در مورد صحبت در مورد آن به صورت جدی باشید و از حرف زدن مدام در مورد آن خودداری کنید.

رازهای دوران مجردی را به نامزدمان بگوییم؟
در جلسات خواستگاری همیشه زوجین نگران هستند که تا چه میزان می توانند اسرار و رازهای خود را بیان کنند. در ادامه به این سوال پاسخ داده شده است.

در جلسه اوئل مسائلی را مطرح کنید که خانواده و اطرافیان شما می دانند اما نامزد شما ممکن است از آن اطلاعی نداشته باشد. مثلاً اگر همه اطرافیان شما می دانند که یک ازدواج ناموفق یا نامزدی ناموفق داشته اید، بهتراست همان جلسه اول این اتفاق را مطرح کنید زیرا اگر خود شخص در این زمینه تحقیق کند ممکن است اعتماد خود را به حرف های شما از دست بدهد.


اگر نامزدی در پیش داشته اید که کسی در مورد آن نمی دانسته و اصلا برگذار نشده است بهتراست که پس از چند جلسه آن را نیز مطرح کنید. رازهای خانوادگی که کسی از آن ها اطلاع ندارد در جلسات اول در مورد آن صحبت نکرده و صبر کنید تا میان شما اعتماد ایجاد شود.

نیازی نیست تمام کارهایی که در دوران مجردی انجام داده اید را ذکر کنید، به خاطر داشته باشید که تمام انسان ها گاهی با خطاها و مشکلاتی روبرو می شوند و نیازی نیست که همه آن ها در جلسات خواستگاری ذکر شود. تنها مواردی را ذکر کنید که بر آینده رابطه شما تاثیر می گذارد.

منبع:کانون مشاوران ایران-در خواستگاری چه بگوییم | چرا خواستگار فرار شد؟

دسته : ,
برچست ها :
تمامی حقوق برای نویسنده محفوظ میباشد